Slovník pojmov
Akatist alebo akafist (gr. Ἀκάθιστος Ὕμνος – nesedavý hymnus) je ďakovno-oslavnou bohoslužbou v pravoslávnej a gréckokatolíckej cirkvi. Počas jeho modlitby sa nesedí, ale ako vyjadrenie radosti a vďačnosti sa celý čas stojí. Akatist sa spravidla skladá z 13 kondakov a 13 ikosov.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Akatist
Moleben je kratšia spoločná modlitba v cirkvách byzantského obradu obracajúca sa na Krista, Bohorodičku alebo nejakého svätého. Pripomína skrátenú utiereň. Podobnou ale dlhšou bohoslužbou je paraklis.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Moleben
Utiereň je oficiálnou rannou modlitbou v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Je súčasťou denného okruhu bohoslužieb. Najvýraznejšími súčasťami utierne sú šesťžalmie, čítanie katisiem, kánon, stichiry a malé alebo veľké slávoslovie. Na sviatočnej a nedeľnej utierni sa číta aj evanjelium.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Utiereň
Večiereň je oficiálnou večernou modlitbou v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Je súčasťou denného okruhu bohoslužieb. Večierňou sa v liturgickom chápaní začína deň a správne by sa mala začínať pri západe slnka.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Večiereň
Paraklis je spoločná modlitba v cirkvách byzantského obradu obracajúca sa na Bohorodičku alebo nejakého svätého. Najznámejší paraklis je adresovaný presvätej Bohorodičke. Kratšou modlitbou podobnou paraklisu je moleben.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Paraklis
Kondak alebo kondák je jeden z druhov bohoslužobných hymnov v byzantskom obrade. Šlo o prvú byzantskú básnickú formu. Ide o poetickú homíliu alebo kázeň, ktorá sa skladá z 18 až 30 strof. Sú spievané a riadia sa štruktúrnym vzorom stanoveným prvou slohou. Všetky slohy spája refrén.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kondak
Ikos je modlitebný text vyskytujúci sa v niektorých bohoslužbách v byzantskom obrade. Ikos sa spravidla viaže na kondák. Ikos sa vyskytuje na utierni po šiestej óde kánona. Ikosy sa spolu s inými časťami nachádzajú aj v akatiste.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ikos_(text)
Tropár je krátky hymnus v byzantskom obrade. Najčastejšie sa pod tropárom myslí krátky spev, ktorý sa na božskej liturgii spieva spolu s kondákom, prípadne aj bohorodičníkom. Slovom tropáre sa však označujú aj tieto tri spevy spoločne. Tropármi sa nazývajú aj časti v kánone na utierni.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tropár
Bohorodičník - text na česť a pochvalu Bohorodičky.
Zdroj: https://sites.google.com/view/greckokatolici-svit/cerkov-svit/bohoslužby
Prokimen je verš zo žalmu, ktorý sa spieva zvyčajne pred čítaniami na božskej liturgii alebo inej bohoslužbe v cirkvách byzantského obradu. Prokimen sa spieva na niektorý hlas oktoicha. Pri prokimene sa medzi jeho jednotlivými opakovaniami pridávajú ďalšie verše.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Prokimen
Čtec - Lektor je v rímskokatolíckej cirkvi laik alebo bohoslovec, ktorý prijal službu lektorátu spočívajúcu v prednášaní Svätého Písma liturgickému zhromaždeniu.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Lektor_(liturgia)
Hramoty - je to liturgická spomienka na zosnulých, keď sa kňaz pri panychíde modlí aj menovite za zomrelých jednotlivých rodín farnosti. V uvedené dni všetky denné bohoslužby aj svätú liturgiu obetuje Cirkev za duše zosnulých v pravej viere, v nádeji na večný život a za ich blažený pokoj.
Zdroj: https://sites.google.com/view/greckokatolici-svit/cerkov-svit/bohoslužby
Myrovanie - je Sviatosť myropomazania a sa označuje termínom: «tajomstvo myropomazania» (po staroslovansky tájna m√ropomázanïå - po grécky tov Musthvrion tou` ÔAgivou Muvrou - doslovne tajomstvo svätého myra). Pri vysluhovaní tohto tajomstva sa pomazuje svätým olejom, ktorý sa volá «myro».
Zdroj: https://sites.google.com/view/greckokatolici-svit/cerkov-svit/bohoslužby
Ekténia je súbor prosieb používaných v bohoslužbách byzantského obradu (teda v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi). Existuje niekoľko druhov ekténií, napr. veľká, malá, za zosnulých, za katechumenov a pod. Prosby prednáša diakon, alebo kňaz ak niet diakona. Zbor na ne odpovedá "Pane, zmiluj sa", resp. "Daruj nám, Pane". Ekténia sa končí zvolaním kňaza, na ktoré zbor odpovedá "Amen".
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ekténia
Agapé alebo agapy alebo hody lásky bola večerná slávnosť u prvých kresťanov spojená s bohoslužbami. Na dôkaz lásky, jednoty a vzájomnej pomoci stolovali spolu bohatí aj chudobní kresťania. V kresťanskej teológii je agapé všeobecnou Božou láskou, alebo len Božou láskou k človeku.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Agapé
Parastas je modlitba cirkví byzantského obradu za zomrelých. Kratšou modlitbou za zomrelých ako parastas je panychída. Parastas sa niekedy zvykne nazývať ako veľká panychída.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Parastas
Panychída (nesprávne panachída) je krátka bohoslužba za zomrelých v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Je súčasťou pohrebu a často sa modlí aj na konci liturgie, resp. po nej, ak bola liturgia slúžená za zosnulých. Štruktúra panychídy: zvyčajný začiatok, tropáre, ekténia so zvolaním a prepustenie. Dlhá bohoslužba za zomrelých sa označuje ako parastas alebo niekedy aj veľká panychída. Panychída prenesene znamená smútočnú slávnosť vôbec.